مروری ویژه و کلی بر چیستی بازاریابی گردشگری سلامت.


بازاریابی گردشگری سلامت

امروزه کشورهایی که برای افزایش درآمد ناخالص ملی خود از طریق گسترش بازار خدمات برنامه‌ریزی کرده‌اند، بازار گردشگری را به‌عنوان مهم‌ترین بازار با گردش مالی، اشتغال‌زایی مولد و حاشیه سود بالا یافته‌اند، در میان بخش‌های مختلف گردشگری، حوزه گردشگری سلامت ، با توجه به ویژگی خاص آن از سرعت رشد بیشتری نسبت به دیگر حوزه‌ها برخوردار و نیازمند توجه ویژه‌ای نیز است.

بازاریابی گردشگری سلامت

 

بیشتر بدانید: سه شاخص اصلی در توسعه گردشگری سلامت کشور

گرچه برآورد حجم تجارت این صنعت در دنیا به دلیل نوظهور بودن و کمبود یا نبود آمار دقیق کاری دشوار است ولی در عین حال روند رو به رشد این آمار و ارقام این نکته را به خوبی نمایان می کند که برخی کشورهای دنیا با درک درست و به موقع درحال سرمایه گذاری های کلان در این صنعت درآمدزا و به سرعت در حال گسترش هستند.بر اساس آخرین آمار، گردش مالی گردشگری سلامت در جهان رقمی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود که سالانه ۲۰ درصد نیز به آن افزوده می شود. امروزه کشورهای شرق آسیا و خاورمیانه جزو اصلی ترین و اولین مقاصد گردشگری سلامت در دنیا هستند؛ به عنوان مثال، کشور تایلند به عنوان یکی از بزرگ ترین مقاصد گردشگری پزشکی در دنیا ۳۸ درصد از این بازار پررونق را در اختیار دارد. در این کشور اعمال جراحی زیبایی، پیوند اعضا و جایگزینی مفاصل با کیفیتی بالا و هزینه ای مناسب انجام می شود یا مثال دیگر کشور ترکیه است که با کاهش هزینه ها و تضمین کیفیت در بیمارستان هایی فوق مدرن با ایجاد شرایط یک هتل ۵ ستاره و ارتباط با مراکز مشهور علمی در جلب گردشگران پزشکی موفق عمل کرده و بر اساس اعلام سازمان گردشگری و بهداشت ترکیه با رشد ۴۰ درصدی مواجه بوده است. بیمارستان هایی نظیر «آنادولو» که به دانشگاه جان هاپکینز وابسته است یا بیمارستان «آسیبادم» که با دانشگاه ماساچوست همکاری می کند. شاهد مثال دیگر در این مورد کشور امارات است که با سرمایه گذاری سنگین قصد دارد تا در سال های آینده به اولین مقصد گردشگری پزشکی در خاورمیانه تبدیل شودهر چند در سال های اخیر گردشگری سلامت در ایران رشد قابل توجهی داشته است اما سوال این است که آیا توان و ظرفیت کشور ما همین است؟ متخصصان و کارشناسان بر این باورند که اگر ظرفیت های کشورمان آزاد شود بدون شک ایران می تواند به قطب گردشگری سلامت خاورمیانه تبدیل شود.وجود پزشکان متخصص و متبحر و آشنا به علوم و روش های روز دنیا، وجود بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز به انواع وسایل مدرن با آخرین فناوری ها، هزینه های کم خدمات پزشکی و پاراکلینیکی در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی برخی کشورهای منطقه، پیشرفت های شگرف و خیره کننده اخیر دانشمندان ایرانی در زمینه سلول های بنیادین، رادیوداروها، پزشکی هسته ای و… همه و همه می تواند کشور ما را به یکی از بزرگ ترین مقاصد گردشگری پزشکی دنیا تبدیل کند

البته گردشگری سلامت فقط به گردشگری پزشکی منحصر نمی شود و در زیرگروه های دیگر گردشگری سلامت نیز کشور ما از ظرفیت بالایی برخوردار است

ایران با داشتن حدود ۲۵ پدیده بی نظیر گل فشان در نواحی ساحلی چابهار و همچنین وجود دریاچه لجن در ارومیه یکی از کشورهای غنی در زمینه جذب گردشگری سلامت است در حالی که تاکنون تبلیغات و سرمایه گذاری خاصی در این زمینه برای جذب گردشگران انجام نگرفته است.بیشترین گنبدهای نمکی در ایران قرار دارد و غار درمانی یکی از حوزه های ناشناخته گردشگری درمانی در ایران است. کوه نمک یا گنبد نمکی جاشک (دشتی) عروس کوه های جهان، حد فاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر یکی از بزرگ ترین، فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی خاورمیانه است که به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است

لجن درمانی از جمله مباحثی است که در صنعت گردشگری سلامت قدمتی دیرینه دارد و در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در گل و لجن، مواد معدنی و آلی وجود دارد که سبب بهبود بیماری های پوستی و دردهای مفصلی می شود. بیش از هزار چشمه آب معدنی در کشور داریم که یکی از امتیازات و جاذبه های بی نظیر برای جلب گردشگر درمانی است و می توانیم با ترغیب گردشگران به استفاده از جاذبه های طبیعی اطراف چشمه ها و همچنین استفاده از آن ها به عنوان یک جاذبه ارزشمند درمانی، ارزآوری قابل قبولی نیز داشته باشیم.

کشور ما دارای مزیت رقابتی در منطقه و حتی جهان است و می‌توان با ترسیم یک برنامه جامع و استراتژی یکپارچه از این مزیت برای تبدیل‌شدن به قطب گردشگری سلامت استفاده کرد.

بد نیست بدانید شعار اصلی و مهم بازاریابی  گردشگری سلامت در تمام دنیا  «برترین خدمات با کمترین هزینه» است.

عوامل مؤثر بر رشد و توسعه گردشگری سلامت

عوامل مؤثر بر رشد و توسعه گردشگری سلامت از این قرارند:

 •  برند سازی
 • توجه ویژه به سیاست‌گذاری در این بخش
 • هماهنگی کامل بخش دولتی و خصوصی و نهادهای مرتبط با گردشگری سلامت
 • سرمایه‌گذاری جهت تقویت زیرساخت‌های گردشگری سلامت
 • ایجاد تشکل خصوصی گردشگری سلامت و حمایت از آن
 • حمایت ویژه از مجموعه‌های فعال در این زمینه
 • برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌های مختلف گردشگری سلامت

روش‌های بازاریابی گردشگری سلامت

اولین و مهم‌ترین منبع قابل‌اعتماد گردشگری‌های سلامت پیشنهاد دوستان و آشنایان نزدیک آن‌هاست.

بر اساس آمار و اطلاعات منتشره شرکت نیلسون ۹۲درصد از کسانی که برای درمان سفرکرده‌اند، اظهار داشته‌اند پیشنهاد دوست و فامیل نسبت به  تبلیغات در تصمیم‌گیری آن‌ها معتبرتر بوده است.

دومین منبع قابل‌اعتماد گردشگری‌های سلامت جستجوی آن لاین است.

حدود ۷۰ درصد از گردشگری‌های سلامت به‌طور خاص نظرات و پیشنهاد‌های دیگر درمان شدگان را مدنظر قرار داده و از آن‌ها برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند.

بسیاری از موسسه‌های گردشگری درمانی اطلاعات کامل پزشکان، متخصصین و گاهی افرادی که مداوا شده‌اند را در وب‌سایت، وبلاگ و یا شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌آورند تا کسانی که قصد دارند برای درمان به آن کشور سفر کنند، از آن اطلاعات استفاده کنند. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که شرکت‌ها و مؤسسات درمانی انجام می‌دهند ایجاد بخشی در وب‌سایت و یا شبکه‌های اجتماعی به نام آن شرکت جهت درج نظرات کاربران است. مطالعه این نظرات از عوامل تأثیرگذار در تصمیم‌گیری  گردشگری‌های سلامت است.

بر اساس تحقیق شرکت  نیلسون که در ۵۶ کشور با بررسی ۲۸ هزار پاسخ‌دهنده انجام شده است، در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ میزان اعتماد مردم به تبلیغات تلویزیونی (۴۷%)، مجلات (۴۷%) و تبلیغات روزنامه‌ها (۴۶%) به ترتیب هرکدام به میزان ۲۴، ۲۰ و ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

 • استفاده از ظرفیت رایزنان بازرگانی برای معرفی پتانسیل‌های درمانی کشور
 • ایجاد و تأسیس دفاتر نمایندگی گردشگری سلامت  در کشورهای هدف

از دیگر راه‌های بازاریابی گردشگر درمانی تأسیس دفاتر و شرکت‌های نمایندگی در شهرهای هم‌مرز کشورهای همسایه و شهرهای پرجمعیت و مرکزی کشورهای بازارهای هدف است. وجود این‌گونه دفاتر همراه با کارشناسان فروش خبره و آماده  برای دادن مشاوره به مراجعین از عوامل مؤثر در رشد و توسعه گردشگری سلامت است.

مهم‌ترین وظیفه این دفاتر نحوه مشاوره دادن به مراجعین است. کارشناسان فروش چه در مکالمات تلفنی و چه در مقابل مراجعات حضوری می‌بایست با اعتمادبه‌نفس بالا و تسلط کامل به تمام موارد به درخواست مراجعین رسیدگی کنند.

 • تبلیغ در کشورهای هدف

تبلیغات در کشورهای هدف می‌تواند به‌صورت گسترده و کلی و یا مویرگی و جزئی باشد، برای مثال هم می‌توان از تبلیغات تلویزیونی استفاده کرد و هم می‌توان با تهیه بروشورها و کتابچه‌های تبلیغاتی و توزیع آن‌ها در دفاتر توریستی و همچنین  مبادی ورودی و خروجی مسافر به بازاریابی پرداخت.

 •  استانداردهای بین‌المللی

بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مؤسسات درمانی با اخذ استانداردهای بین‌المللی علاوه بر افزایش اعتبار و وجهه بین‌الملل موجبات اطمینان خاطر  گردشگران را نیز به وجود می‌آورند. علاوه بر مراکز درمانی هتل‌ها، شرکت‌های حمل‌ونقل و  دیگر شرکت‌ها و بخش‌های مرتبط با گردشگری سلامت  نیز می‌توانند با اخذ استانداردهای بین‌المللی موجب رشد و توسعه ورود گردشگران درمانی شوند.

 • ایجاد امکان پذیرش بیمه‌های تکمیلی کشورهای بازار هدف
 • تبلیغ مراکز دیدنی و تفریحی برای رغبت بیشتر به سفر برای درمان
 • حضور در نمایشگاههای بین المللی گردشگری سلامت
 • شرکت در همایش های داخلی و خارجی گردشگری سلامت ،فرصت های تجاری و سرمایه گذاری
 • شرکت در کارگاههای آموزش تخصصی گردشگری سلامت
 • اطلاعرسانی از طریق سایت،بروشور
 • برگزاری و شرکت در سفرهای آشناسازی در داخل و خارج از کشور
 • مشارکت در هییت های تجاری و بازاریابی گردشگری سلامت
 • عضویت در سازمان های بین المللی جهت انعقاد قرارداد و اطلاع از مقررات و سازوکارهای بین المللی
 • نفوذ در بازارهای هدف مانند عمان،کویت،عراق،آذربایجان،قرقیزستان،اروپا و …
 • زمینه سازی برای ورود به صدور خدمات بین المللی سلامت از جمله پزشک،دارو،تجهیزات پزشکی
 • شناسایی بازارهای هدف جهانی بیماران بین المللی با استفاده از روش های نوین بازاریابی،بخش بندی بازار با همکاری کارگزاران و همکاری دست اندرکاران بخش درمان و دفاتر خدمات مسافرتی
 • استقرار مدیریت کیفیت
 • تهیه بانک اطلاعات گردشگری سلامت
 • راه اندازی وب سایت چند زبانه

 

منبع: www.itoa.ir

دیگران این مقالات را هم خوانده اند،شما هم بخوانید: